Wybór laptopa dla dziecka to spore wyzwanie, dlatego nie powinno być to urządzenie przypadkowe. Od jakości jego wykonania oraz wygody w obsłudze w dużym stopniu zależy to, czy dziecko będzie chciało korzystać ze zdobyczy nowych technologii. A będzie mu to potrzebne nie tylko w czasie wolnym, ale również na wszystkich etapach szkolnej edukacji.

Laptopy z dostępem do internetu są dziś powszechnie wykorzystywane w szkole na wielu lekcjach, a także w domach w ramach zdalnego nauczania. To w internecie dzieci zdobywają dziś dodatkowe informacje, przygotowują się do lekcji, korzystają z efektywnych programów edukacyjnych i stworzonych dla nich aplikacji. Jeśli rodzice nie chcą, aby ich dzieci były wykluczone cyfrowo i miały w szkole jakiekolwiek problemy, powinni zainwestować w dobrego laptopa. Koszty zakupu urządzenia są w dzisiejszych czasach na tyle niskie, że bez problemu można zakupić co najmniej jednego laptopa do gospodarstwa domowego. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zakup nowego urządzenia, na rynku używanych laptopów również można znaleźć coś idealnie dopasowanego do dziecięcych potrzeb.

Według psychologów oraz specjalistów od rozwoju dzieci, najlepszym momentem na zakup pierwszego laptopa jest wiek 7 lat, a więc czas, w którym dziecko wchodzi w kolejną fazę swojego rozwoju i idzie do szkoły. Jak wybrać laptop dla dziecka, aby spełniał wszystkie oczekiwania, był wygodny, bezpieczny i funkcjonalny?

Bardzo ważne parametry

Wybierając laptop dla dziecka, warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak rozmiar ekranu, rodzaj matrycy oraz procesora. Jeśli chodzi o wielkość ekranu, warto zachować umiar i zdrowy rozsądek. Dzieciom zdecydowanie nie jest potrzebny sprzęt z bardzo dużym ekranem. 15,6 cala to ekran wystarczający zarówno do nauki i surfowania po internecie, jak i do oglądania bajek czy filmów. Jeśli wiemy, że dziecko będzie laptop nosiło do szkoły, warto pomyśleć o mniejszym modelu – będzie zdecydowanie lżejszy i wygodniejszy w transporcie.

Matryca w laptopie dla dzieci powinna zapewniać bezpieczeństwo dla ich oczu. Warto wybierać matrycę antyodblaskową lub matową. Najlepsza będzie w rozdzielczości full hd. Jeśli natomiast chodzi o wybór procesora, wszystko zależy od wieku i potrzeb dziecka. Młodsze dzieci korzystają zwykle z prostych programów i nieskomplikowanych gier. Procesory w ich laptopach nie muszą więc być z najwyższej półki. Jeśli jednak chcemy, aby sprzęt służył dziecku przez kilka lat, warto od razu postawić na laptopa z dobrym i wydajnym procesorem, który poradzi sobie także z bardziej skomplikowanymi i wymagającymi programami lub grami.

Solidne i sprawdzone komponenty

Gdy kupujemy laptop dla dziecka, trzeba również zdecydować o rodzaju dysku. Dobrym rozwiązaniem będzie dysk SSD, który zapewnia szybką i cichą pracę urządzenia. Jest też odporny na wstrząsy i uszkodzenia. Kolejną kwestią jest obudowa laptopa. Zwracajmy uwagę nie tyle na jej wygląd i kwestie wizualne, a przede wszystkim na jakość i solidne wykonanie. Dzieci nie do końca zdają sobie sprawę z wartości sprzętu, a także nie potrafią w bezpieczny sposób wyładowywać emocji w czasie gier i zabaw. Może się więc zdarzyć, że laptop będzie musiał znosić ciosy i uderzenia, a czasem nawet przypadkowe upadki z wysokości. Im solidniejsza obudowa, tym więcej upadków urządzenie przetrwa bez szkody dla swojego funkcjonowania.

Nie warto przepłacać ani oszczędzać

Pierwszy laptop dla dziecka nie jest urządzeniem do profesjonalnego użytku, wymagającym doskonałych parametrów technicznych, wydajności oraz zaawansowanego oprogramowania. Nie trzeba więc kupować laptopa za kilka tysięcy złotych, który w przypadku dziecka będzie po prostu sprzętem na wyrost. Z drugiej strony jednak, na laptopie nie warto też oszczędzać. Zbyt tanie modele mogą być wyjątkowo awaryjne, pełne różnych usterek, które będą pojawiały się w czasie codziennego użytkowania. Najlepszą opcją wydają się laptopy w przedziale cenowym od 1500 do 2000 złotych. W tych widełkach bez problemu znajdziemy coś zarówno dla młodszego, jak i nieco starszego ucznia. Później, gdy już dziecko będzie umiało sprecyzować swoje potrzeby odnośnie sprzętu elektronicznego i wymagań technicznych, będzie można pomyśleć o zakupie droższego i wydajniejszego urządzenia.

Ustalone zasady użytkowania

Jeśli kupujemy laptop dla dziecka, musimy mieć świadomość, że i tak konieczna będzie kontrola czasu, jaki dziecko spędza przed ekranem urządzenia. Nie może być sytuacji, że dziecko dostaje laptop do nauki, ma go pod ręką w swoim pokoju i może korzystać z niego w sposób nieograniczony. Dzieci muszą mieć określone zasady korzystania z urządzeń elektronicznych, oczywiście dopasowane do ich wieku. Inny czas przed laptopem powinien spędzać kilkulatek, a inny nastolatek. Zadbajmy jednak o to, by laptop nie stał się centrum dziecięcego świata, gdyż wtedy może przynieść o wiele więcej szkód niż edukacyjnych korzyści.