Aby urządzić kuchnię naszych marzeń, musimy zadbać o to, by wszystkie elementy jej wystroju były idealnie dopasowane. Zanim zaczniemy wykańczać ściany czy wstawiać meble kuchenne, przyda się ogólny projekt, w którym znajdą się wszystkie najważniejsze kwestie. Pamiętajmy, że w kuchni ważna jest nie tylko stylistyka i elegancja, ale również komfort użytkowania i ergonomia, które powinny być na pierwszym planie.

Nowoczesna kuchnia powinna być przede wszystkim dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkowników. Oczywiście, warto w tej kwestii inspirować się najnowszymi trendami ze światowego designu czy katalogami wnętrzarskimi. Zanim jednak postanowimy zrobić sobie kuchnie dokładnie taką, jak na zdjęciu w katalogu, warto upewnić się, czy wszystko na pewno będzie funkcjonalne i odpowiednio dopasowane. Zdarza się bowiem, i to dosyć często, że kuchnie znajdujące się na zdjęciach we wnętrzarskich magazynach są przepiękne, ale całkowicie pozbawione funkcjonalności i ergonomii.

Pamiętajmy o kuchennych technologiach

Z roku na rok w kuchni mamy coraz więcej urządzeń elektrycznych, które pomagają nam w codziennym przygotowywaniu posiłków. Poza dużym AGD typu kuchenka elektryczna, lodówka czy zmywarka, mamy jeszcze całe mnóstwo drobnych urządzeń, jak roboty kuchenne, ekspresy do kawy, różne rodzaje oświetlenia. To wszystko trzeba mieć gdzie podpiąć. Jeśli planujemy aranżację nowoczesnej i pełnej urządzeń kuchni, zadbajmy o to, by znajdowały się w niej gniazdka elektryczne w odpowiedniej ilości i rozmieszczeniu. Jeśli o tym nie będziemy pamiętać, może się okazać, że niektóre sprzęty kuchenne będą jedynie stać i ładnie wyglądać. Bo nie będzie ich do czego podpiąć.

Jasne i przestronne wnętrza

Nowoczesne kuchnie, jakie możemy zobaczyć w katalogach wnętrzarskich, to pomieszczenia duże, o różnych funkcjonalnościach, otwarte na salon, jadalnię lub inne domowe wnętrze. Są duże, jasne, pełne światła, zupełnie nie przypominają małych, ciemnych kuchni, jakie jeszcze można spotkać w starym budownictwie. Dzięki temu, że kuchnie są jasne, mają też mnóstwo pozytywnej energii, co przekłada się na chęć przebywania w nich jak najdłużej. Jasne kuchnie to także jasne, białe meble. Biel świetnie współgra z nowoczesną, nieco surową stylistyką, pięknie komponuje się ze stylem skandynawskim, minimalistycznym czy industrialnym. W połączeniu z świetnie dopasowanym oświetleniem możemy uzyskać efektowną i pomysłową aranżację, która będzie przyciągała spojrzenia i zachwycała wyglądem.

Dopasowane oświetlenie

W nowoczesnej kuchni musimy pamiętać także o oświetleniu, o które trzeba zadbać już na etapie przygotowania projektu. W oświetleniu kuchennym trzeba połączyć kwestię stylistyki i estetyki z ergonomią i funkcjonalnością. Światło w kuchni jest niezbędne do oświetlenia poszczególnych stref. Pamiętajmy, że oprócz górnego oświetlenia, lampy nad stołem czy oświetlenia bocznego, konieczne jest również światło punktowe i dobre doświetlenie wszystkich blatów roboczych. Jeśli stojąc przy blacie jedyne światło będziemy mieć z tyłu za plecami, z pewnością nie będzie to rozwiązanie ani bezpieczne, ani użyteczne.

Minimalizm na pierwszym miejscu

Wśród projektów nowoczesnych kuchni, w ostatnich latach bardzo popularne są kuchnie w stylu laboratorium – czyste, jasne, sterylne, pozbawione jakichkolwiek ozdób czy dekoracji. W takich kuchniach nawet meble kuchenne są surowe i minimalistyczne – nie mają żadnych rączek, gałek czy uchwytów, co sprawia, że ich powierzchnia jest bardziej jednolita. Kuchnie w minimalistycznym stylu świetnie się prezentują, przyciągają spojrzenia i mogą być nawet najciekawszym miejscem w mieszkaniu. Jednak trzeba mieć świadomość, że bardzo trudno jest je utrzymać w czystości. Najlepiej sprawdzają się w przypadku młodych, aktywnych osób, które często jedzą na mieście, a w kuchni przygotowują sobie ewentualnie śniadania czy poranną kawę.

Energooszczędne rozwiązania

Nowoczesna kuchnia jest nie tylko efektowna i komfortowa w użytkowaniu, ale również wpisuje się w ogólne trendy związane z ekologia. Okazuje się, że kuchnia również może być eko oraz energooszczędna. W tym celu warto dokonywać po prostu dobrych wyborów. Jeśli decydujemy się na sprzęty kuchenne, wybierajmy takie, które mają najwyższą klasę energooszczędności, zużywają niewiele prądu i bieżącej wody. Dobrze jest również zaplanować miejsce do właściwego segregowania odpadów. W nowoczesnej eko kuchni nie może bowiem zabraknąć kwestii segregacji śmieci i dbania o środowisko.