Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, nie tylko w życiu prywatnym i towarzyskim, jak również zawodowym. W przypadku nawiązywania kontaktu z potencjalnym pracodawcą zwykle korzysta się z CV, w którym można przedstawić swoją osobę oraz posiadane wykształcenie i doświadczenie. Solidnie przygotowany życiorys to nasza wizytówka i punkt wyjścia dla naszej dalszej kariery zawodowej. Warto więc poznać najważniejsze wskazówki, których zastosowanie w praktyce pozwoli przygotować CV, które zrobi duże wrażenie na osobie zajmującej się procesem rekrutacyjnym

Od czego zacząć CV?

Informacje, które umieścisz na początku swojego życiorysu zależą od sytuacji, w jakiej się znajdujesz. Jeśli jesteś na początku swojej drogi zawodowej, jeszcze uczysz się lub studiujesz – powinieneś postawić na uwypuklenie swojego doświadczenia, umiejętności oraz zainteresowań, które mogą przydać się przy wykonywaniu pracy. Z kolei, jeśli Twoim największym atutem jest solidne wykształcenie, warto abyś szczegółowo opisał ją w pierwszej kolejności, na pewno zrobi to duże wrażenie na przyszłym pracodawcy. Kolejność, w jakiej zaprezentujesz informacje na swój temat, musisz dopasować do stanowiska, na które aplikujesz oraz sytuacji zawodowej, w jakiej się obecnie znajdujesz.

Jakie informacje muszą znaleźć się w CV?

Jest pewien zestaw informacji, które bezwzględnie powinny znaleźć się w Twoim życiorysie. Należą do nich na przykład:

– podstawowe dane osobowe: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail,

– aktualne zdjęcie,

– opis Twoich umiejętności oraz zdolności,

– charakterystyka Twojego wykształcenia,

– przedstawienie doświadczenia zawodowego,

– opis dodatkowych działalności i podejmowanych aktywności,

– charakterystyka przebytych szkoleń oraz kursów,

– opis zainteresowań i pasji,

– klauzula o ochronie danych osobowych.

Zadbaj również o względy estetyczne!

Niezwykle ważne jest także to, abyś zadbał nie tylko o merytoryczną zawartość Twojego CV, ale również o jego wygląd. Powinieneś dobrać odpowiedni rodzaj i wielkość czcionki oraz dopasować odpowiednie ułożenie poszczególnych informacji oraz ich właściwe rozmieszczenie na arkuszu. Zaleca się także, aby wszystkie dotyczące Cię wiadomości udało się zamieścić na jednej kartce – takie CV wygląda najlepiej i można szybko się zaznajomić z jego zawartością. Wszystko po to, aby Twój życiorys był czytelny i dobrze się go czytało. Przed wysłaniem tego dokumentu do pracodawcy powinieneś kilka razy go przeczytać i sprawdzić czy nie ma tam jakichś błędów i pomyłek – ich obecność w CV wygląda bardzo nieprofesjonalnie. Jeśli boisz się, że samodzielnie nie poradzisz sobie ze sporządzeniem poprawnego życiorysu, możesz skorzystać z gotowych wzorów, które dostępne są na wielu stronach internetowych. Taka pomoc na pewno okaże się bardzo przydatna.

Podsumowanie

Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby w Twoim CV znalazły się prawdziwe informacje. Jeśli będziesz chciał zapunktować poprzez kłamstwa i oszustwa, szybko pożałujesz takiego zachowania. Twoje krętactwa szybko wyjdą na jaw, zapewne stanie się to już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Postaw więc na szczerość, która jest w końcu podstawą każdej relacji międzyludzkiej. Jeśli przedstawisz przyszłemu pracodawcy interesujące CV możesz być pewien, że wyróżnisz się z tłumu i zwiększysz swoje szanse na zdobycie zatrudnienia.